Nauka języków obcych

Nauka norweskiego

Nauka norweskiego

Norwegia już od dłuższego czasu jest popularnym kierunkiem podróży zarobkowych Polaków, nic dziwnego, nie znajduje się daleko, zarobić można tam świetnie a i bariera kulturowa nie wydaje się duża. Do niedawna pracę łatwo było znaleźć każdemu, niezależnie od wykształcenia i znajomości języka, wystarczyły podstawy angielskiego. Każdy Norweg przecież zna angielski w stopniu komunikatywnym. Sytuacja jednak zmienia się na gorsze dla osób nie znających języka, ilość naszych rodaków w Norwegii jest ogromna a zatem konkurencja musi być duża. Sposobem na wyróżnienie się na rynku pracy jest znajomość norweskiego.

Czy to trudny język? Jak najlepiej zacząć naukę? Jakie metody wykorzystywać?
Wszystko to oczywiście kwestie dość indywidualne. Norweski raczej nie należy do skomplikowanych języków, ma wiele wspólnego z angielskim i niemieckim, dla osób które te języki znają nawet w niewielkim stopniu nauka norweskiego będzie dużo łatwiejsza. W norweskim stawia się na łatwość komunikacji i to na tym przede wszystkim powinniśmy się skupić w trakcie nauki.

Sposoby nauki mogą zależeć od siły naszej motywacji. Osoby, które potrafią same zmobilizować się do nauki mogą próbować kursów internetowych czy platform do nauki języków(typu duolingo), dodając do tego próby nawiązania rozmowy z rodowitymi Norwegami, czy osobami bardziej zaawansowanymi językowo, taki tryb nauki może przynieść wymierne korzyści. Zwłaszcza jeśli zależy nam głównie na pokonaniu bariery komunikacyjnej a nie zaliczaniu testów i zdobywaniu certyfikatów.

Zarabianie na tłumaczeniu tekstów

Dla mniej zmotywowanych, potrzebujących bata nad głową, a na koniec papierka potwierdzającego ich umiejętności zdecydowanie bardziej odpowiedni będzie kurs językowy. Bardziej lub mniej intensywny, w zależności od dostępnego czasu. Lekcje dwa razy w tygodniu wydają się najoptymalniejszym rozwiązaniem by z językiem być na bieżąco ale zbyt szybko się nie znużyć.
Rozwiązaniem najbardziej efektywnym ale zazwyczaj najdroższym wydają się być lekcje indywidualne z korepetytorem, który najlepiej dostosuje sposób nauki do naszych możliwości, poświęci nam całą uwagę i rozwieje wszelkie wątpliwości.

Takie są opcje, ponadto dobrze jest językiem się otaczać i interesować, słuchać norweskiego radia, zajrzeć czasem na jakiś portal informacyjny czy obejrzeć norweski film z napisami. Nawet zmiana języka w telefonie czy na facebooku pozwala nam na obcowanie z norweskim w codziennych sytuacjach.
Rozwiązania te znajdują odniesienie oczywiści dla każdego języka obcego a podstawa do nauki to przede wszystkim chęci i otwarty umysł. Powodzenia!

Jeden komentarz

Dodaj komentarz